Život ve viktoriánské éře
Děj Wingardia začíná rokem 1870. Na britském trůnu sedí královna Viktorie, vládnoucí impériu, které se rozkládá napříč celou planetou a pod jehož vliv spadá čtvrtina světové populace. Celý svět prochází změnami ve všech aspektech lidského života. Nové vynálezy a filozofie naprosto mění fungování světa. Průmyslová revoluce přinesla éru masové produkce, inovací a pokroku za každou cenu.
Cenu za tento pokrok platí dělníci a prostí lidé ve městech i na venkově. Žijí v nuzných podmínkách, bez řádné hygieny a důstojnosti. Celé rodiny včetně dětí pracují dlouhé hodiny bez přestávky v nebezpečném prostředí za minimální mzdu. Vykořisťování, násilí a naprostá dehumanizace jsou nedílnou součástí životů těch nejchudších, kteří svou prací umožňují závratný rozvoj a pokrok. Obzvlášť ve velkých městech jsou útrapy života pro současného člověka nepředstavitelné.
O podmínkách, které pak panují v dolech nebo hutích, se pak dá říct jen, že to je peklo na zemi. Ačkoliv jsou v Anglii touto dobou přijímány zákony o povinné školní docházce, vyhlášky k právům dětí a žen nebo usnesení o důstojných pracovních podmínkách, tak v realitě tyto věci nachází málo opory a jsou přehlíženy a ignorovány. V tomto podhoubí začínají vznikat hnutí, která s touto nerovností chtějí bojovat.
Feministické hnutí do několika let začne nabírat na síle a bojovat za práva žen. Zároveň s tím vznikají i spolky a filozofie, které do pár desítek let myšlenky aktivního boje vůči nedůstojným podmínkám přetaví ve zhoubné ideologie, které způsobí smrt milionů nevinných.
V těsné blízkosti této chudoby a bezvýchodnosti žije naprosto odlišné životy aristokracie a nová vrstva společenské elity – průmyslníci a nadnárodní byznysmeni. Ve svých sídlech se obklopují luxusem a nejmodernějšími vynálezy své doby. Jejich společenský status a finanční situace jim umožňuje žít pohodlné životy plné radovánek, umění a cestování. Někteří z nich využívají svého privilegovaného postavení a věnují se studiu a společensky prospěšným činnostem.
Mezi chudinou a bohatou honorací nově existuje nová střední třída. Prostí lidé, kteří měli to štěstí, že se jim dostalo vzdělání a příležitosti. Inženýři, stavitelé nebo učitelé. Jejich životy mají daleko k luxusu, ale jsou důstojné a za svou tvrdou práci dostávají mnohem lepší plat než prostí dělníci. Ti nejchytřejší a nejodhodlanější z nich mění svět vynález po vynálezu a objev za objevem.
Víceméně stejná situace panuje ve zbytku Evropy a Severní Ameriky. Průmyslová revoluce umožňuje prudkou ekonomickou i mocenskou expanzi na kterou doplácí obyvatelé ostatních kontinentů. Ve vyspělých státech Evropy narůstají ideje, které zanedlouho způsobí rozpad velkých monarchií a umožní vznik národních států. Spojené státy se vzpamatovávají z občanské války a začínají svou rychlou cestu k pozici nejmocnějšího státu světa.
Mezitím v Asii a Africe jsou evropskými mocnostmi vybíjeni a zotročováni místní obyvatelé, suroviny a půda je pleněna. Historické dědictví a poklady jsou odváženy do hlavních měst v Evropě. Situace tak drastická, že ani po více než sto letech od nejhorších koloniálních výbojů se ji nepodaří napravit.